Arama
Back to all

Hurma ve Mucizevi Etkileri

Hurma ve Mucizevi Etkileri

HURMA

Türk mutfağında tatlılarda, aşurede, oruç zamanında iftar açarken kullanılan etli ve tatlı doyurucu bir meyvedir. Sıcağı ve güneşi seven hurma bitkisi soğuk yerlerde yaşayamaz. Akdeniz ikliminin olduğu yerlerde yetişir. Kuvvetli ve dengeli bir gübrelemeye ihtiyaç duyar. 

Kırmızı palmiye böceği denen bir böcek palmiye türündeki ağaçlara yerleşerek ölmelerine neden olmaktadır. Hurma ağacı da palmiyegillerden olduğu için bakımı ihmal edilmeden yapılmalıdır ki böyle bir durumda ağacın ölmesine yol açmasın çünkü anlaşılması kolay olmayan böceklerdir bu kırmızı palmiye böcekleri.

Hurma, şeker formunda yüksek oranda karbonhidrat içerir ve şeker oranı yaklaşık %80'dir. Geriye kalan kısımları lif, protein ve bor, kobalt, bakır, flor, magnezyum, mangan, selenyum ve çinko gibi elementleri içerir. 

100 gram hurma içerisinde yaklaşık olarak 280 kalori bulunmaktadır. Karbonhidrat miktarı ise yaklaşık olarak 75 gramdır. Hurmanın içindeki Lif miktarı genellikle 7 ile 10 gram arasındadır. 100 gramında iki gram protein bulundurmaktadır.

Hurmalar mineral açısından da oldukça zengin kuru meyve çeşitleri arasında yer almaktalardır. Günlük potasyum ihtiyatınızın %20’sini 100 gram hurmadan karşılayabilirsiniz. Bunun yanı sıra günlük almanız gereken magnezyumun da %14’unu hurmalardan alabilirsiniz. Hurma ayrıca manganez, çinko ve demir açısından da zengindir.

Hurmanın içerisinde mineraller kadar vitaminler de yer almaktadır. Özellikle de sağlıklı bir yaşamın anahtarı olan B6 vitamini, hurmanın içerisinde bulunmaktadır. 100 gram hurma tüketerek günlük B6 vitamini ihtiyatınızın %12’si karşılanabilir.İncir ve kuru erik gibi benzer meyvelerle karşılaştırıldığında hurma çeşitleri en yüksek antioksidan içeriğine sahip görünmektedir. Bu nedenle genel olarak daha sağlıklı olabilmek için hurma tüketmek gerekmektedir.

Lezzetli Bir Doğal Tatlandırıcı

Özellikle diyet menülerinde şeker yerine hurmanın tatlandırıcı olarak kullanıldığı görülmektedir. Tat olarak karamelize bir tada sahip olmasıyla ağızda hoş bir aroma bırakır ve doyurucu özelliği ile uzun süre tokluk hissi yaratır. Besinleri, lifleri ve antioksidanları ile sağlıklı beyaz şeker yerine kullanılabilecek sağlıklı bir alternatiftir.

Normal Doğum için Hurma 

Doğumun geciktiği durumlarda, zamanın uzadığı süreçlerde, açılmaların olmadığı zamanlarda medikal müdahaleler ya da beklemek gerekir. Doğumu kolaylaştıran, süreyi hızlandıran doğal bir yöntem olarak ise hurman doğal doğumu destekleyen besindir.Hamileliğin son birkaç haftasında bu meyveleri yemek servikal genişlemeyi teşvik edebilir ve indüklenmiş doğum ihtiyacını azaltabilir. Ayrıca doğum süresini kısaltmak için yardımcı olabilirler.

Beyin Sağlığı için Hurma

Belirli bir ritüel oluşturarak düzenli günlük hurma tüketimi beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasını sağlayarak hafızayı güçlendirir. Bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır ki hurma beyin sağlığını destekler. Alzheimer hastalığı riskini azaltır.

 

Yorumlar
Yorumunuzu bırakın Kapat