Arama
Back to all

Adaçayı Ve Faydaları

Adaçayı Ve Faydaları

ADAÇAYI

Bitki çayları sağlıklı beslenme de cilt ve vücut bakımında ve alternatif tıpta başvurulan ilk besin maddeleridir. Bu bitki çaylarından biri olan adaçayı tarihte önemli övgüler alırken günümüzde de fiziksel ve ruhsal olarak şifalandırıcı etkisi devam etmektedir.

ADAÇAYI’NIN YOLCULUĞU

Tarihte ilk kullanımının Antik Yunan ve Roma dönemine kadar gittiği bilinmektedir. İlk olarak et gibi bozulmadan saklanması zor olan ürünlerde taze kalmalarını sağlamak amacıyla kullanılmıştır. Efsane olan faydaları farklı kültürlerde farklı faydalar için kullanılmıştır. Arap Yarımadasında ölümsüzlük için, 14.yüzyıl Avrupa’sında ise büyülerden korunmak için kullanılmıştır. 17. Yüzyılda Çin’de aşırı derecede talep görmüştür.

Adaçayı eski çağlarda çok eski bir şifalı kitapta şöyle anlatılmaktadır: "Kutsal Meryem Ana, Bebek İsa ile Herodes’un gazabından kaçmak zorunda kaldığında, kendisini saklamaları için, çayırdaki tüm çiçeklerden yardım istemiş, ama hiçbir çiçek ona yanıt vermemiş. İşte o zaman adaçayı eğilmiş ve Meryem Ana sığınacak bir yer bulmuş. Onun sık ve koruyucu yapraklarının arasına girerek Herodes’un askerlerinden saklanmış ve askerler onu görmeden geçip gitmişler. Tehlike geçtikten sonra, saklandığı yerden çıkan Meryem Ana, tatlı sesiyle adaçayına şöyle demiş: Bu andan sonra sonsuza dek insanların en çok sevdiği çiçek sen olacaksın. Seni, insanları tüm hastalıklardan koruyacak kadar güçlü kılıyorum. Bana yaptığın gibi, onları da ölümden kurtar!” Bu inanışa göre, o zamandan beri adaçayı, insanları iyileştirmek ve onlara yardım etmek için her yıl yeniden çiçekleniyor. Ölümsüzlüğün simgesi olarak da görülebilir.

ADAÇAYI MEDİTASYONU

Günümüzde yoga, meditasyon gibi enerji çalışmaları üzerine insanların ilgilerinin arttığını görmekteyiz. İlgiyle beraber bilgilenme ihtiyacının da artmasıyla aura temizliği, ruhsal temizlik, zihinsel temizlik ve bunula beraber kullanılan yağlar, tütsüler, bitkisel ürünler, taşlar da önemli bir yer aldı. Bunlardan birisi de adaçayı yakma ritüelidir. Adaçayı yakma ritüeline adaçayı meditasyonu da diyebiliriz. Evimizde birikmiş olan kötü enerjiyi adaçayı yakarak evden uzaklaştırmak ve evin enerjisini temizlemek amaçlanır. Tütsülemek (smudging) olarak da bilinen adaçayı yakmak, eski bir ruhani ritüeldir. Tütsülemek, tüm gruplar tarafından uygulanmasa da bir Kızılderili kültürel veya kabile uygulaması olarak yerleşmiştir. Adaçayı yakmanın ruhsal kirleri, patojenleri ve hatta böcekleri temizlediğine dair inançlar, tütsüleme pratiğinin temelini oluşturur.Anadolu adaçayı ve beyaz çayır adaçayı da dahil olmak üzere belirli adaçayı türleri thujone içerir. Araştırmalar, thujone’un hafif psikoaktif olduğunu gösteriyor. Aslında, sezgiyi geliştirmek için kültürel ruhani ritüellerde kullanılan birçok bitkide bu madde bulunur. Şifacılar ruhsal ikilemleri çözmek için ya da düşünmek için yanan adaçayı kullanır.

Tütsülemek için neye ihtiyacınız var?

Birkaç gerekli aletle, adaçayı yakma veya tütsüleme uygulaması oldukça basittir.

Temel ihtiyaçlarınız şunlardır:

ADAÇAYI’NIN HASTALIKLARA ETKİSİ

En çok kullanılan adaçayı türleri antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu, bulaşıcı bakterileri, virüsleri ve mantarları uzak tuttukları anlamına gelir.

Havayı böcek ve bakterilerden temizler. Bilimsel olarak kanıtlanamasa da adaçayının negatif iyonlar saldığı düşünülüyor, bu da ortamdaki pozitif iyonların nötrlenmesine yardımcı oluyor. Pozitif iyonlar dediğimiz yaygın alerjenlerdir. Bunlar; kedi tüyü, toz, kirlilik, kalıp diyebiliriz. Astım bronşit gibi hastalıkların tam anlamıyla dostu denilebilir bu durumda. Ancak direk adaçayını yakarken solumak zararlı olabilir. Bu ritüeli gerçekleştirirken içeriden kokusunun gitmesi ve sonrasında havalandırma faydalı olacaktır.

Kendini ve yaşadığı ortamı temizleyen kişi ruhsal olarak bu ritüeli gerçekleştirdiğinde stresi alanından uzaklaştırır. Temizlik yapılan yer geçmiş deneyimler, travmalar, başkalarından gelen olumsuz enerjileri içerir. Zihniyet ortamınızın düzenlenmesine ve şefkatle kendinizi ve her şeyi olduğu gibi kabul etmenin adımı atılmış olur. Böyle bir ortamda meditasyona geçmek kolaylaşır. Bu da zihinsel odaklanmanın yolunu açar. Bununla beraber uyku seviyesi artar ve enerji seviyesinde doğru orantılı olarak artış gösterir. Ruhsal ve psikolojik olarak sağlıklı olan birey bedensel olarak da sağlığını koruyacaktır. Depresyona ve strese bu şekilde iyi gelecektir.

Adaçayı aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Unutkanlığa karşı oldukça faydalıdır çünkü hafızayı güçlendirir ve kuvvetlendirir. Alzheimer ve demans hastalıklarına olumlu yönde etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

İç organlarda oluşabilecek iltihapları engeller. Ada çayının içilerek tüketilmesi özellikle solunum ve sindirim sisteminde oluşan iltihapları giderebilir. Eklem hastalıklarına, romatizma hastalıklarına ve kalp hastalıklarına iyi gelir.

Astım hastaları için yararlıdır. Solunum sistemini rahatlatır, göğüsü açarak rahat ve yeterli seviyede nefes alabilmemizi sağlar. Buharlaştırılarak solunum yoluyla almak da sizi rahatlatacaktır. Diş sistemine faydalıdır. Dişleri güçlendirir ve beyazlatır. Ayrıca içeriğinde antimikrobiyal ve antiseptik bileşenleri olması nedeniyle diş eti sorunlarını engeller.

Sindirim sistemini rahatlatır. Etkili bir gaz söktürücü oluşuyla hazmı kolaylaştırır ve sindirime yardımcı olur. Ayrıca mide bulantısını da önler.Kan dolaşımını temizler. Kan temizleyici etkisiyle vücuttan toksinleri uzaklaştırır ve karaciğer hastalıklarında faydalıdır.

Terlemeyi azaltır. Belirli bir süre düzenli kullanıldığı takdirde terleme sorununu yarı yarıya azalttığı gözlemlenmiş bir sonuçtur.

Ada çayı nasıl kullanılır?

Adaçayı yakarak evinizi, bir nesneyi, kendinizi, bulunduğunuz herhangi bir ortamı tütsüleyip küllerini uzak bir yere atabilirsiniz. Aktardan aldığınız adaçayını demleyerek tüketebilirsiniz. Ya da marketten alınan poşet çay şeklindeki adaçayı bir bardak sıcak suda demleyerek tüketebilirsiniz. Beş dakikadan fazla tutulursa tadı acı olur beş dakikayı geçmemeye dikkat edilmelidir. Adaçayı limon, tarçın gibi besinlerle tatlandırılabilir.

Adaçayı yemeklerde de kullanılabilir. Özellikle et yemeklerinde tat ve koku vermesi için sık kullanılır. Et haşlamalarına biraz ada çayı ekleyerek hem hoş bir koku yayılması hem de hafif bir aroma vermesi keyifli bir yemek yapılmasını sağlar.

Yorumlar
Yorumunuzu bırakın Kapat